Командний чемпіонат України – нова сторінка у більярді

Протягом п’яти днів спекотний Ужгород приймав парний чемпіонат України з вільної піраміди, де окрім чоловічих та жіночих команд розіграли чемпіонство у так званому міксті – змішаних чоловічо-жіночих парах.

Місцевий більярдний клуб «Buffalo Ungvar» вже став традиційним місцем проведення всеукраїнських першостей: минулоріч тут визначили кращого з динамічної піраміди та вже сьогодні стали відомі переможці командної першості в дебютному турнірі такого формату.

У чоловічому турнірі зіграли 22 пари, в жіночому – чотири. Восьмеро учасниць знайшли собі партнерів для міксту і сформували вісім пар відповідно. Пара на чолі з Артуром Півченком не змогла взяти участь через проблеми з рукою в його напарника Олександра Лапшина. Артур зауважив, що його учень останнім часом мало тренується і не готовий до цих змагань. Як пам’ятаємо, це не завадило цьому дуету нещодавно завоювати чемпіонство на Львівщині.

Турнір у чоловіків видався досить напруженим і не менш несподіваним, хоча переможці підтвердили своє реноме найбільш злагодженої команди в Україні, але про все по порядку.

22 команди у чоловічій першості були розділені на п’ять груп. У двох боролися по п’ять команд, а в решті – по чотири. З усіх груп до плей-оф проходило по три команди, а порожня 16 клітинка сітки плей-оф добиралася кращою парою в особистому заліку, що посіла четверте місце в групі 1-2.

У першій групі перемогу здобули пара Рибалко та Руденко, за ними фінішувала «спечена» майже в останній момент команда – львів’яни Мартин та Плешко. Третє прохідне місце дісталося Адамцю та Ларкову. Зберегли шанс на прохід далі Ібрагім та Головчак, а Гегедюш з Белоєнком покинули боротьбу.

Друга група підкорилася безперечним фаворитам, добре зіграній парі Клестов/Перкун. Другими стали хлопці з Дніпра, Саєнко та Бондаренко. Зірковий тренер з гри в піраміду, віце-чемпіон світу Олег Мачтаков грав у парі з господарем «поля» Сергієм Королем і навіть приїхав на кілька днів раніше, аби трохи зігратися з напарником. Як бачимо, це пішло на користь, і команда пройшла до плей-оф з третього місця. На жаль, одразу не вдалося подолати груповий етап моїм землякам Грановському та Чамбулі, але все ж шанси на прохід зберігалися. Як відомо, Влад не грав через довгу закордонну поїздку, тому рівень гри цієї команди був далеким до іменитих суперників. Останніми фінішували місцеві більярдисти Сурмай/Башмарин.

Зірки українського більярду Радіонов та Смірнов не поступились у жодному матчі своїм опонентам в третій групі. Другими фінішувала львівська пара Гречин/Семко (срібні призери обласної першості). Волиняни Федорук та Бабенко пройшли далі з третьої стрічки, а Качур з Кишем були змушені скласти киї.

У четвертій групі перемогу здобула юна, але дуже сильна пара Гоменюк/Єленіч. За ними фінішували харківчани Галушко/Шаповал. Житомирсько-полтавська команда Зайченко/Непийпиво фінішували третіми і продовжили боротьбу, а Закарпатська команда Леміш/Шаров покинули турнір.

І завершився відбір у п’ятій групі, де перше місце вибороли Шугалей та Говтва, а другими стали Стадник з Мостовим. З двох місцевих команд краще виступили Коротя і Драгула та відправили до глядацького залу земляків Ньорбу та Дешка.

Шістнадцяте місце у сітці дісталося місцевій команді Ібрагім/Головчак, які виступили краще за команду Чамбула/Грановський лише на одну партію і продовжили боротьбу.

В 1/8 фіналу фаворити один за одним громили своїх суперників. Клестов і Перкун впевнено розібралися з парою Ібрагім/Головчак (5-1). Смірнов з Радіоновим та Рибалко з Руденком оформили «бублики» своїм опонентам (Федорук/Бабенко, Коротя/Драгула відповідно).

Дніпряни Саєнко/Бондаренко «змели» з дистанції Єленича і Гоменюка (5-1). З рахунком 5-2 виграли свою зустріч Адамець з Ларковим у досить сильної команди Шугалей/Говтва, з тим же результатом Король і Мачтаков розібралися з харківською командою Галушко/Шаповал. Стадник і Мостовий взяли гору над парою Зайченко/Непийпиво (5-3).

Завершився цей етап львівським, не побоюся цього слова, дербі. І справді, матч між командами Мартин/Плешко – Гречин/Семко став одним з найяскравіших на турнірі. Після перших трьох партій, здавалося, доля переможців визначена, адже Гречин з Семком здобули неабиякий відрив (3-0). Проте опоненти не здавалися, змогли перевести матч у контру і навіть більше – виграти її.

Чвертьфінальні матчі були досить різними, і саме тут розпочалися основні сюрпризи. Одні з фаворитів – команда Клестов/Перкун – не змогли нічого протиставити яскравій і практично безпомилковій грі львів’ян Мартина/Плешка. В результаті півфіналістами стала львівська пара з рахунком 6-3. Не відставали і Мачтаков з Королем, яким майже вдалося скинути з турнірного шляху ще одну зіркову пару Радіонов/Смірнов, та все ж до перемоги не вистачило дві партії, в результаті поразка (4-6).

Паралельно змітали опонентів зі свого шляху Саєнко з Бондаренком та Рибалко з Мостовим. Обидва матчі завершилися з рахунком 6-0, а Адамець з Ларковим та Стадник з Мостовим залишилися за крок до п’єдесталу.

У півфіналі Мартин з Плешком продовжили грати яскраво і серійно, в результаті чого навіть не відчули спротиву від дніпровської пари Саєнко/Бондаренко і розгромили останніх з рахунком 6-1. У паралельній зустрічі, де фаворити Радіонов зі Смірновим грали проти Рибалка з Руденком, все відбувалось з точністю до навпаки. В напруженій боротьбі переможця вирішила контра. У вирішальному підході свій статус все ж вдалося підтвердити Радіонову зі Смірновим – 6-5 на їх користь.

Фінальний матч, як це часто буває, коли одна з команд учасників менш досвідчена, проходить «в одну лузу». Вчора я думав про те, що якби фінал не довелося чекати ще добу – львів’яни, мабуть, змогли б переграти зіркову пару, але після відпочинку шансів практично не залишалося. Найгірші здогадки справдилися вже на старті головного поєдинку. Мартин з Плешком практично не підходили до столу, а коли підходили, в них майже нічого не вдавалося. Старт фіналу пройшов за командою Радіонова та Смірнова і вони повели в рахунку 4-0. Лише у п’ятій партії львів’янам вдалося скоротити відставання, але натомість отримали ще дві у свої «ворота». При рахунку 6-1 Мартин з Плешком спромоглися на ще один результативний підхід, та для камбеку цього виявилося недостатньо. В тактичній дев’ятій партії першими нерви не витримали у львів’ян, і у відкритій позиції ніщо не завадило Радіонову зі Смірновим оформити перше командне чемпіонство в Україні.

У чотирьох жіночих командах очевидними фаворитами виглядала зв’язка Котляр/Жигайлова, та фаворитки поступилися у вирішальному матчі за чемпіонство команді Шевченко/Меденко з рахунком 2-4. Шевченко з Меденко також здолали команду Малахова/Василова (4-3), місцеву пару Ганич/Деревлянко (4-0) і стали чемпіонками України в команді. Їх суперниці Котляр/Жигайлова теж здолали решту суперників і посіли друге місце. На п’єдесталі опинилися усі чотири команди.

Серед змішаних пар вісім команд-учасниць були розділені на дві групи. Найбільш зіграною, безперечно, виглядала команда Клестов/Котляр, адже вони пара не лише у більярді, а тому знають психологію одне одного як слід. Так і сталося: боротьбу в першій групі Клестов та Котляр подолали бездоганно, не програвши жодної партії. На другому місці опинилися Рибалко та Василова, які обіграли своїх менш іменитих суперників Петрушку з Малаховою та Короля з Деревлянко.

У другій групі першими стали Адамець та Жигайлова, команда віддала партію престижу парі, що посіла друге місце, – Зайченко/Шевченко. Ларков з Меденко та Бомбушкар з Ганич покинули боротьбу за чемпіонство в міксті.

Свою безперечну перевагу у плей-оф, що вже був півфіналом, довели Клестов і Котляр та з легкістю здолали команду у складі Зайченко та Шевченко з рахунком 5-2. В паралельному матчі Адамець з Жигайловою добряче постаралися, аби здобути контрову перемогу в команди Рибалко/Василова.

У фінальному матчі обидві команди грали в різний більярд: Клестов з Котляр демонстрували академічний стиль гри, виважений і спокійний, натомість команда на чолі з Адамцем грала активно і в багатьох моментах просто неймовірно «кидково». Спочатку стратегія Адамця з Жигайловою працювала, та і Клестов з Котляр не відставали, забираючи свої партії здебільшого з одного підходу. Так матч перейшов у контру. Перші сім куль у вирішальній партії забили Клестов і Котляр, та Адамець з Жигайловою використовували навіть мікрошанс. Наздоганяючи суперників, вони допустилися помилки, а удар Клестова завершився падінням випадкової кулі, яка стала чемпіонською. Таким чином Клестов і Котляр стали чемпіонами України з міксту, першими в історії.

Вітаю переможців, які першими вписали свої імена до сторінки історії українського командного більярду. Бажаю усім наснаги, сили духу та нових перемог!

P.S. Писав цей огляд з радістю і посмішкою, адже все було круто. Дякую Сергію Королю за підтримку в розвитку українського більярду.

за матеріалами ресурсу Більярд – блог Павла Будчика

Залишити відповідь